Dlaczego nie mogę schudnąć?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Od czego tak naprawdę to zależy? Stosujemy wiele diet, liczymy kalorie a efektów nie ma, bądź są niezadowalające. To prawda nie każdemu od razu da się pozbyć nadmiaru kilogramów czy uporać z nadwagą. Natomiast prawdą jest również fakt, iż wielu z nas podczas odchudzania popełnia wiele błędów. W niniejszym artykule zwrócę uwagę na popełniane błędy oraz podpowiem jak można ich uniknąć.
Odchudzanie to proces długofalowy
Odchudzanie jest procesem długofalowym musimy zdać sobie z tego sprawę, to nie wyścigi. Każdy z nas jest inny, każdy z nas ma inny organizm, każdy z nas inaczej reaguje na różne diety, każdy prowadzi inny tryb życia. Rozpoczynając dietę powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dodatkowo nie możemy zapomina, że nie powinniśmy być już zawsze „na diecie”, czyli wy-rzec się przyjemności. Z takim nastawieniem od razu jesteśmy skazani na porażkę. Przede wszystkim powinniśmy wyznaczyć sobie cel, podejść do diety bardzo racjonalnie, może nawet skorzystać z pomocy osoby, która zna się na tym. Ważne aby wiedzieć po co to robimy i dla kogo „Odchudzam się po to, by dla siebie zrobić coś dobrego!”
Żyjemy w czasach, w których panuje „moda” na szczupłą sylwetkę, która wywiera na nas ogromną presję a głównie na psychikę kobiet. Często zapominamy, że powinniśmy odchudzać się dla naszego zdrowia, lepszego samopoczucia, a nie z powodów wyłącznie estetycznych. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę ale gromadzenie tkanki tłuszczowej trwa długo. W tym czasie również w naszym organizmie dokonują się inne zmiany. Pamiętajmy również, że każdy człowiek jest inny i różne czynniki decydują o tyciu, dlatego dietę i metodę odchudzania należy dobrać indywidualnie.
Najczęściej popełniane błędny
Warto wspomnieć o kilku podstawowych błędach, które popełniamy oraz zwrócić uwagę na problemy, które to właśnie uniemożliwiają nam utratę tkanki tłuszczowej.
Przede wszystkim są to:
- Nieodpowiednia ilość spożywanych kalorii
- Problemy z tarczycą
- Przemęczenie, stres
- Zbyt intensywne treningi
- Niedobory
- Zaburzona mikroflora jelitowa
- Brak snu
- Brak regeneracji
- Motywacja
1. Nieodpowiednia ilość spożywanych kalorii-> duża ilość osób mówi, że stosuję dietę 1000-1200 kcal a nadal nie może schudnąć, natomiast to nie jest realne. Dlaczego? Każda osoba jedzą-ce minimalną ilość kcal musi schudnąć nawet jakby nie włączała do tego aktywności fizycznej. Więc w czym jest problem? Przejadanie zbyt dużej ilości kcal, w jaki sposób? Oto kilka przykładów: wypicie kawy z mlekiem, czubata łyżka masła orzechowego, jakaś przekąska, dropsy tic tac.
2. Problemy z tarczycą -> jeżeli chodzi o tarczycę głównie w kwestii odchudzania mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Zaburzona praca tego gruczołu utrudnia nam zrzucenie zbędnych kilogramów. Hormony tarczycy w dużej mierze odpowiadają za nasz metabolizm, czy jest on na odpowiednim poziomie. Przy spowolnionym metabolizmie szybciej gromadzimy niepotrzebne kilogramy i odkłada nam się tkanka tłuszczowa.
3. Przemęczenie, stres -> w dzisiejszych czasach ciężko jest zadbać o dobry sen bądź o odpowiedni odpoczynek. Ciągły pęd i pośpiech w tym nam nie pomaga. Taki tryb życia doprowadza nas do przemęczenia i niechęci do aktywności fizycznej po ciężkim dniu. Ze stresem również wiązane są różne inne efekty „uboczne” coś jak zwiększone łaknienie na jedzenie, podjadanie.
4. Zbyt intensywne treningi -> czasami nie potrafimy zwolnić tempa co do treningów, wprowadzamy ciężkie i intensywne treningi, przemęczymy swój organizm i niestety ale często jemy za mało. Prowadząc aktywny tryb życia, przebywamy codziennie dużo godzin po za domem, w tym dużo chodzimy, dużo trenujemy mamy prawo jeść więcej niż osoba mało aktywna bądź osoba nie-aktywna.
5. Niedobory -> W dzisiejszych czasach spożywamy bardzo dużą ilość jedzenia, które opiera się na żywności przetworzonej, często ubogiej w składniki odżywcze. Zapominamy niejednokrotnie, że ich braki będą miały ogromny wpływ na dalsze procesy jak i praca układu immunologicznego, hormonalnego.
6. Zaburzona mikroflora jelitowa -> powinniśmy wiedzieć i zdać sobie sprawę, że nasze zdrowie zaczyna się od jelit. Posiadamy baterie, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie jak i nasze kilogramy oraz te bakterie, które wpływają na nas niekorzystnie i mogą skutkować również złym samopoczucie oraz trudnościami z chudnięciem.
7. Brak snu -> już niejednokrotnie pisałam jak sen jest ważny dla nas i naszego organizmu. Jakiekolwiek niedobory będą od razu odczuwane, pojawić się mogą problemy z koncentracją, problemy ze schudnięciem.
8. Brak regeneracji -> dla niektórych osób regeneracja nie jest czymś ważnym. Nie jest to prawidłowe, gdyż to właśnie dzięki regeneracji mamy więcej siły na intensywniejsze i mocniejsze treningi. To samo tyczy się diety, mamy więcej ochoty na „pilnowanie się” oraz na prawidłowy przebieg diety.
9. Motywacja -> Bardzo częstym problemem jest tutaj nasze nastawienie do kwestii odchudzania. To my planujemy, stawiamy sobie cele i „programuje” swój mózg, od którego zależy wiele rzeczy. Istnieje również motywacja zewnętrzna, czym ona jest ? Pochodź ona od drugiej osoby, czyli np. od naszego trenera, dietetyka, osoby, która „opiekuje się” nami. Często to właśnie trener ma tutaj kluczową rolę, gdyż to on zawsze Cię zmotywuje, wesprze w gorszym czasie, momencie.
Podsumowując
Pamiętajmy, że ważny jest czas, cel oraz nasza cierpliwość. Jeszcze raz powtórzę, że dieta, odchudzanie to nie wyścigi. Potrzebna jest systematyka, wdrażanie nowych elementów powoli, po kolei. Jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach” i dopiero kiedy wszystkie elementy współgrają ze sobą możemy mówić o doskonałości i perfekcji. Natomiast zwróćmy uwagę na nasze zdrowie. Jeżeli schudnie się szybko to nie zawsze oznacza zdrowo, gdyż zdrowo oznacza stabilnie!!